Patizonovo-mrkvovo-petrželová pomazánka s jáhličkami a Ghíčkem

 

 Ingredience

  • 76g patizonu
  • 30g petržele
  • 66g mrkve
  • 2-3 lžíce vařených jáhel
  • České Ghíčko Bio dle chuti
  • petrželová nať dle chuti

Příprava

Jedná se o základ pomazánky, který si každý dochutí dle vlastní chuti, přidáním bylinek, kombinací obilovin luštěnin. Prostě pomazánka 100 krát jiné chuti. Mně zbyly od oběda jáhly, a tak jsem je využila při přípravě pomazánky, přidala jsem na dochucení petrželovou nať a pomazánka byla na světě, jemná, velmi chutná pomazánka vhodná jak pro děti tak dospělé.

Oloupeme si patizon, zbavíme semínek. Pokrájíme na kostky, petržel společně s mrkví očistíme a rovněž pokrájíme. Připravenou zeleninu uvaříme v páře, necháme vychladnout.
Vychladlou zeleninu rozmixujeme tyčovým mixérem, dle konzistence a chuti přidáme uvařené jáhly, opět rozmixujeme, dochutíme bylinkami. Já použila k dochucení petrželovou nať, kterou jsem jen posekala, přidala do pomazánky společně s Ghí, následně jsem jen pomazánku osolila, zamíchala, nechala v lednici vychladit. My jsme si pomazánku vychutnali s čerstvým kváskovým chlebem.

Poznámka

Čas přípravy: 20 minut

Z uvedených surovin připravíte cca 250g pomazánky. Možnosti kombinací bylinek a zeleniny: česnek, pórek, cibulka. Obiloviny: quinoa, pohanka či luštěniny: červená čočka, cizrna, bílé fazole Navy atd.

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový tuk, kokosový tuk, řepkový olej, voda, mrkvový koncentrát, emulgátor, sojový lecitin, citronový koncentrát, zastudena lisovaný citronový olej. Alergen: soja.  Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

p1160961