Zelné tyčinky ve variaci s uzeným Šmakounem

 

 Ingredience

  • 114g špaldové mouky T 1050
  • 54g žitné mouky jemně mleté
  • 100g kysaného zelí
  • 2 lžíce Českého Ghíčka Bio (přepuštěné máslo, lze použít jen tento tuk, já již měla Ghí málo, namíchala jsem s Alsanem)
  • 60g Alsanu bio (rostlinný tuk)
  • 1-2 lžičky soli
  • 50g Uzeného Šmakouna (při bezvaječné dietě vynecháme a přidáme tuk navíc)
  • hrubozrnná sůl na posypání (případně mák či sezam)
  • České Ghíčko bio na potření tyčinek dle potřeby

p1180676

Příprava

Dědeček s babičkou naložili před časem zelí, a jelikož už má tu správnou chuť, nemůžeme se jej nabažit a degustujeme. Přidáváme zelí, kde se dá, včera placky, dnes tyčinky. A samozřejmě se s ním nacpáváme i jen tak.

Tyčinky jsem připravila ze dvou dávek, pro dospělé s uzeným Šmakounem a pro našeho mlsáčka jsem Šmakouna vynechala. 
Obě varianty jsou výborné, úžasné křupavé tyčinky s vůní a chutí zelí. Navíc ve verzi s uzeným Šmakounem lehce uzená příchuť a cenné bílkoviny. No jsem zvědavá, zda se dožijí večera.

Odvážíme si mouky, nasypeme na pracovní podložku, přidáme pokrájené zelí, tuky, sůl (mně osobně stačí 1 lžička na toto množství, záleží na druhu soli, já použila himalájskou růžovou), najemno nastrouhaného uzeného Šmakouna, vypracujeme těsto. Z počátku se bude zdát suché, ale vydržte a důkladně těsto propracujte. V případě, že by se těsto rozpadalo, přidejte tuk a naopak pokud se těsto bude lepit, přidejte mouku. Já neměla potřebu přidávat nic. Co se týče tuků, tak dozajista půjde jen s Ghí, já jsem měla bohužel Ghíčka už málo takže jsem tuky namíchala.

Z vypracovaného těsta vyválíme vždy dva stejně dlouhé prameny, které zapleteme, případně zatočíme. Připravené tyčinky klademe na plech s pečícím papírem, potřeme Ghíčkem, posypeme hrubozrnnou solí či semínky. Pečeme dozlatova na 200°C přibližně 20 minut.
Délka pečení je již na vás, pokud chcete vypečenější křupavé, pečte o něco déle.

Druhou verzi bez Šmakouna připravíme stejným způsobem jen Šmakouna vynecháme. Pokud chceme tyčinky křupavé, děláme prameny tenké.

Přeji příjemné chroupání.

Poznámka

Počet porcí: 10

Čas přípravy: 45 minut

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/