Pohankové perníčky (bez vajec a mléka, lze i lepková verze)

Ingredience

  • 65g předmáčených sušených švestek (máčela jsem větší množství, před namočením vážily švestkty 84g, menší polovinu jsem měla na jiný recept, 65g už je v mokrém stavu)
  • 1/2 lžičky perníkového koření
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 70g bio Bio Českého Ghíčka
  • 50g panely
  • 150g pohankové mouky, ne celozrnné je příliš výrazná, pokud jste omezeni pouze vajíčky, můžete použít hladkou či špaldovou mouku, případně pokud nemusíte pohanovou mouku, doporučuji červenou doves farm
  • 1 lžíci kakaového prášku

*záměrně jsem kvůli alergikům nepřidala med, přidáním medu se zlepší práce s těstem a i finální měkkost jen se bude muset upravit poměr surovin a to přidat o něco mouky navíc.

Příprava

Bezlepkové těsto je pro mě vždy výzva a cukroví dvojnásob, vždy se mi těsto z jednodruhové mouky drolilo a rozpadalo, ale tentokrát ne, vše se změnilo po přidání sušených švestek, které skvěle pojí, díky Ghí není těsto vysušené a krásně drží pohromadě. Perníčky jsou výborné, každý den měknou a po přidání jablíčka ještě více a jsou prostě moc dobré. Malý na ně chodí a to podotýkám,že baští i klasické takže když mu chutnají je to velký úspěch. S těstem se krásně pracuje i vykrajuje, mám z něj velkou radost.

 

Příprava je snadná, předmáčené švestky dáme do vysoké nádoby, přidáme, panelu, kakaový prášek, Ghí, perníkové koření, vše rozmixujeme s pomocí tyčového mixéru dohladka, následně směs přendáme do mísy a přidáme jedlou sodu a pohanovou mouku, vše důkladně propracujeme. Těsto se nesmí příliš lepit případně trochu mouky přidáme, já už nepřidávala. Těsto dáme do sáčku a necháme v chladu odpočinout, pohanková mouka nasaje tudíž raději do těsta příliš mouky nepřidávejte.

Vychlazené a odpočinuté těsto vyjmeme tak 20 minut předem, propracujeme jej a dáme se do práce, lehce si pomoučníme podložku, vyválíme těsto vysoké minimálně 0,5cm, lépe vyšší, vykrojíme požadované tvary, přemístíme na plech vystlaný pečícím papírem. Pečeme na 180°C přibližně 10 minut, každá trouba peče jinak, prostě hlídáme.

 

Upečené perníčky necháme vychladnout a následně můžeme ozdobit polevou, já nejčastěji zdobím jen cukrem, vodou a citronem, nebo naředěným cocosmus, čí bílkovou polevou.

Perníčky uložíme do dózy, přidáme jablíčko a necháme pár dní odležet, ale u nás tohle fakt nefunguje 😀

 

 

Poznámka

Čas přípravy: 1 hodina

Počet porcí: je závislé na velikosti vykrajovátek, já měla necelé dva plechy.

 

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. České Ghíčko