Smoothie z mandlového mléka, vanilky, banánu a meruňěk

Ingredience

na přípravu rostlinného mléka

  • 100g mandlí, loupaných
  • 500ml vody
  • 1/2 vanilkového lusku – prázdný – využijeme zbytky
  • 8-10 nesířených, neslazených datlí
  • špetka soli
  • voda na namočení mandlí a datlí dle potřeby
  • plena či pláténko

 

do smoothie přidáme

  • 3-4 meruňky mražené či čerstvé
  • 1 banán
  • pro dospělé můžeme přidat dle chuti najemno nastrouhaného meruňkového šmakouna

Příprava

Domácí rostlinná mléka si vyrábím pravidelně, a to obzvláště pak na přímé pití, mandlové rostlinné mléko patří mezi naše oblíbené. Já jsem opět vyzkoušela jedno letní smoothie a doufala jsem, že už přijde k chuti malému mlsáčkovi více než pár srknutí, no a konečně jsem se dočkala. Smoothie do malého zmizelo, že jsem to měla jen tak tak uhájit to své. Takže doufám, že se mi povede více takto oblíbených variací, že využijeme plně zahrádku a její dary na přípravu různých nápojů, které v létě příjemně osvěží.

 

Příprava rostlinného mléka je velmi snadná, stačí den předem namočit mandle, já je máčím přes noc, stejně tak datle, které máčím zvlášť. Vše zaliji vodou až jsou celé ponořené a ještě ponechám několik centimetrů vody nad. Druhý den ráno vodu, ve které jsem máčela vyliji, přendám mandle a datle do mixéru, přihodím 1/2 rozříznutého vanilkového lusku, špetku soli, zaliji 500ml vody a vše rozmixuji.

Když je vše rozmixováno vezmeme pláténko, které položíme přes síto do misky a přecedíme, já používám Tescoma pláténka s výrobníkem na tvaroh, naliji rostlinné mléko do pláténka přes síto, a postupným utahováním pláténka vymačkám všechny tekutiny, zbylou drť využiji při pečení muffinů, moučníků.

Mléko skladujeme v lednici, já uchovávám ve skleněné lahvi nebo v lahvi od Soda Stream.

 

Na přípravu smoothie jsem si odlila zhruba 100-150ml vzniklého rostlinného mléka, dala opět do mixéru, přidala pokrájený banán a meruňky, dle požadované konzistence a výsledné chuti můžeme dolít vodou či rostlinným mlékem, já volila naředění vodou.

Tento nápoj byl pro syna, já si připravila to samé jen jsem si navíc přistrouhala kousek meruňkového šmakouna, přibližně 20-30g, dle chuti, záleží na připravovaném množství, šmakouna jsem přidala před společným mixováním s ovocem.

A pak už jsme si jen venku pěkně užívali sluníčka a té dobroty.

 

Poznámka

Čas přípravy: 20 minut

Počet porcí: 500ml rostlinného mléka jako základ, ostatní je již spíš o chuti a naředění, my si připravili 2 nápoje.

Informace pro alergiky – šmakoun s meruňkou je vyroben z vaječného bílku, není tedy vhodný pří alergii na vaječný bílek, připravíme tedy alternativu bez.