Špaldovo-ovesno-pohankové vafle s jablky a skořicí

Ingredience

  • České Ghíčko bio na potření vaflovače či jiný tuk
  • 2 vejce
  • 350ml mléka (já použila rostlinné Provamel Quinoa-rýžové, ale lze použít klasické či jiné rostlinné alternativy mléka)
  • 60g pohankové mouky hladké
  • 40g jemných ovesných vloček (já nejraději používám Kölln výběrové ovesné vločky)
  • 100g bio špaldové mouky Lidl T 550
  • 1 lžíce panely či jiného sladidla (med, javorový sirup, kokosový cukr atd. či dětem zcela vynechat)
  • 1 lžička mleté skořice
  • 1 lžička kypřícího prášku bez fosfátů

 

zdobení

  • rozvar z jablek, javorového sirupu a skořice, pokrájená jablka

Příprava

Potřebovala jsem velmi rychlou snídani, původně měly být vejce natvrdo, na které už mám delší dobu chuť, ale nakonec byly chutě silnější, vafličky vyhrály na plné čáře a moc jsme si pochutnali.

Příprava je velmi rychlá s pomocí tyčového mixéru. Rozklepneme vejce do vyšší nádoby, přidáme mléko, cukr, skořici, ovesné vločky a vše rozmixujeme. Dle konzistence nakonec přidáme libovolný druh mouky, já většinou dávám jen pohankovou hladkou, ale dnes jsem mouky namíchala (možnosti mouky – čistě pohanková hladká, klasická hladká mouka, či směs bezlepkové mouky). S pomocí metly vmícháme mouku společně s kypřícím práškem. Dáme si nahřát vaflovač potřeme tukem, já zvolila Ghí, následně těsto nalijeme do vaflovače a necháme přibližně 4 minuty péct, já pekla na stupeň 5, neodkrýváme vafle dřív jak po 3 minutách, mohly by se roztrhat.

Během pečení vaflí si můžeme připravit rozvar, oloupeme a nahrubo nastrouháme jablka (či hrušky), přidáme lžíci javorového sirupu, skořici a krátce prohřejeme.

Zkoušela jsem dát kousky jablek i do těsta a také moc dobré.

A následně již jen upečené vafle nakrájíme, proložíme rozvarem, ozdobíme a zbaštíme.

 

Přeji dobrou chuť.

 

 

Poznámka

Pokud použijete bezlepkovou mouku a vafle by se trhaly, použijte pečící papír, který dáme na dno před nalitím těsta a následně na nalité těsto a pečeme, těsto se nebude k vaflovači chytat.

Počet porcí: 20 srdíček, Lidl vaflovač

Čas přípravy: 20 minut

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

 

 

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.

http://ceskeghicko.cz/kontakt/

 

Složení kypřícího prášku Bio-Nebio

regulátor kyselosti vinný kámen neboli hydrogenvinan draselný, kypřící látka jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný a bio kukuřičný škrob.

Kypřící prášek AMYLON do pečiva – složení produktu

BIO kukuřičný škrob, kypřicí látky (vinany draselné, uhličitany sodné).

Informace pro alergiky

Může obsahovat stopové množství mléka a vajec.