Mini cheesecake dortíčky s ostružinami a borůvkami

Ingredience

sušenky

  • 100g ovesných vloček jemných např. výběrové Kölln (pokud se zvolí bezlepkové ovesné vločky, rovněž bez lepku, ale ne všichni celiaci tolerují, případně zvolit jiný druh vloček – quinoa, pohankové)
  • 30g vlašských ořechů (lze případně vynechat či vlašské ořechy nahradit – Šáchorová mouka ze zemních mandlí např. Adveni více informací viz. poznámka)
  • 70g medu (lze případně u malých dětí a veganů nahradit rozmačkanými banány či použít jiné sladidlo – agáve. javorový sirup)
  • 30g Alsanu bio či Českého Ghíčka bio – přepuštěné máslo či jiný tuk
  • na špičku nože jedlé sody, případně kypřící prášek

krémy

vrchní ovocný krém – želé

  • 166g ostružin
  • 40g borůvek
  • 1/2 agarové tyčinky country life
  • pokud bude třeba můžeme dosladit libovolným sladidlem

 

světlý krém  a světlejší borůvkový

  • 1 balení 80% kokosového mléka Real –  našlehaného kokosového mléka, které si rozdělíme na polovinu

do jedné poloviny – bílé – přidáme

  •  vanilku z vanilkového lusku či vanilkové Aroma Grešík, javorový sirup či jiné sladidlo dle chuti, 20-30g kakaového másla

světle fialový

  • 1/2 našlehaného kokosového mléka + 30g borůvek, sladidlo dle chuti, já přidala javorový sirup, 20-30g kakaového másla

na ozdobení plátky mandlí, pečené sušenky

 

Příprava

Jeden z receptů, který mi na webu ještě chyběl a delší dobu jsem plánovala vyzkoušet. Většinou když chystám nějakou laskominu chci, aby to mělo alespoň trošku nějaké živiny navíc. Asi už postižení, ale když je to pro děti, tak je tam někde v hlavě vždy nějaký skřítek, který křičí „trošku výživně“, a tak to zase vyhrály ovesné vločky, ovoce a agar, samozřejmě cukry můžeme omezit také a nesladit malým dětem vůbec a nebo ovocem. Já už mám přeci jen zmlsaného 3,5leťáka, který sice není vybíravý a neujíždí na sladkém, ale sem tam lehce přisladím ať už javorovým  sirupem, panelou nebo kokosovým cukrem.

A nyní k samotnému receptu. Nejprve si připravíme sušenky, které potřebujeme jako základ.

Ovesné vločky nameleme na prach a to doslova, čím jemnější tím lepší výsledný efekt. Když máme namleté ovesné vločky, přidáme vlašské ořechy, které opět nameleme, ideálně společně při mletí ovesných vloček. Namleté vločky s ořechy vysypeme na pracovní podložku nebo mísy, přidáme med, tuk a na špičku lžičky jedlé sody. Tuk přidáváme pozvolna, savost vloček bude podle druhu zvolených vloček a namletí rozličná.

Když máme těsto důkladně propracované je ideální jej nechat chvílí odležet, s těstem lze pracovat ihned, ale rozhodně mu prospěje odležení v lednici v řádu několika hodin či přes noc. Pokud použijete Ghí, tak to je schopné velmi zatuhnout, těsto si budete muset případně z lednice vyndat předem, aby povolilo.

Těsto upěchujeme do muffin silikonových formiček, výšku těsta minimálně přes 0,5cm, ideálně 1cm, mně vyšlo na 6 malých dortíčků o průměru 6cm a ještě mi zbylo na mini srdíčka, kterými jsem zdobila. Upřímně, pokud budu dělat příště zvolím mini dortovou formu na klasické otevírání z boku, případně samostatné muffin silikonové formy.

Muffin silikonová forma je sice super, ale vyndavání dortíčků bylo náročnější, (o to víc když máte formu vcelku) a vyžadovalo krém po vyndání z formy doladit a uhladit, jeho struktura je super pokud s ním nepotřebujete trošku víc manipulovat, ale při mačkání ven z formy je ta pevnost prostě málo (asi jako pevnější šlehačka).

Když máme těsto připravené ve formě, dáme péct na 180°C do předem rozehřáté trouby, pečeme přibližně 10-15 minut, hlídáme, hned jak začnou vonět a chytat nádech dozlatova, ven s nimi.

Hotové sušenky necháme vychladnout. Mezitím jsem si připravila ozdobičky na mini dortíčky, vykrojila jsem ze zbylého těsta srdíčka, která jsem kladla na pečící papír, po upečení základu sušenek jsem upekla i je.

Během chladnutí můžeme připravit krémy, předem vychlazené kokosové mléko (v lednici přes noc nebo max. 45 minut v mrazáku více ne!, Většino stačí lehce přes 30 minut) vyjmeme z obalu bez tekutého podílu (tekutý podíl nepřidáváme, došlo by k přílišnému naředění a krém by tekl), vyšleháme na plné otáčky, je dobré pokud máme před samotným šleháním možnost nechat nachladit mísu a metlu.

Následně rozdělíme na dvě poloviny. Do jedné poloviny přidáme pouze javorový sirup, vanilku z vanilkového lusku, či vanilkové aroma, kakaové máslo, které musí být rozpuštěné a studené, nakonec přidáme sladidlo, já použila javorový sirup.

Do druhé poloviny přidáme rozmixované borůvky, javorový sirup dle chuti a rozpuštěné kakaové máslo, které musí být studené, já jej rozpouštím ve vodní lázni a následně ve studené vodní lázni ochladím. Připravený krémy dáme chladit do lednice dokud nemáme studené sušenky.

Tento krém lze případně zpevnit i agarem, případně pokud vám nevadí použití škrobů, není třeba dávat nic chladit ani šlehat a můžete uvařit klasický pudink z libovolného rostlinného mléka, vyšlehat s alsanem bio, vanilkou, sladidlem a následně část oddělit a obarvit rozmixovanými borůvkami či jiným ovocem.

Když jsou sušenky vychladlé, rovněž formy na muffiny, vezmeme upečené sušenky, dáme je na dno formy, vezmeme připravené krémy, které na sebe vrstvíme, pokud je to reálné je dobré dát vždy krátce do mrazáku a následně až poté dát další barevnou vrstvu, postačí 5 min. Já jsem končila nejtmavší vrstvou, kterou jsem připravila pouze povařením borůvek, ostružin a agarové tyčinky, můžeme přidat sladidlo pokud by byly ostružiny příliš kyselé. Agarovou tyčinku natrháme, zalijeme troškou vody a přidáme rozmačkané ovoce, necháme 15 minut namočené, následně povaříme do rozpuštění agarové tyčinky. Necháme vychladnout abychom nenalili na studený krém, agar chladnutím tuhne takže, aby nebyl příliš horký, ale vlažný. A nyní už jen stačí dát pořádně vychladit dokud krémy neztuhnou, můžeme si pomoci mrazákem pokud spěcháme, agar tuhne docela rychle, ale krémy chtějí čas a to několik hodin, ideálně do druhého dne nechat v lednici.

Pak už se stačí jen poprat s vyndaváním z formy, ozdobit dle vlastní fantazie, čerstvým ovocem nebo jako já sušenkami, které jsem upekla ze zbytku těsta a posypala mandličkami.

Tyto mini dortíčky lze připravit v libovolných ovocných variacích, stejně tak kakaové či čokoládové verzi.

Přeji příjemné mlsání, vážně stojí za to.

 

Poznámka

Počet porcí: 6 kusů

Čas přípravy: těsto na sušenky je během chvíle, ale s krémy je třeba si pohrát, hodinu příprava krémů a tuhnutí ideálně 12 hodin, případně si vypomoci mrazákem.

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. více o složení v kategorii alternativy pro abkm, ale doporučuji stále hlídat složení. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.

http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Šáchor se schovává za mnoho jmen, nejčastěji chufa (čti: čufa), zemní mandle nebo také tygří ořechy. Mouka se vyrábí z podzemních hlízek, které mají lahodnou lehce nasládlou mandlovo-lískovooříškovou chuť a vzhledově připomínají seschlé lískové oříšky.

K čemu se hodí
• chuťově zcela nahradí mleté ořechy
• do jogurtů, salátů a kaší
• do nepečených i pečených moučníků
• na výrobu šáchorového mléka

Jak s ní zacházet
Šáchorová mouka slouží především jako náhražka mletých ořechů. Může se používat i bez tepelné úpravy. Mouku je možné použít v kombinaci s univerzální nízkoškrobovou směsí bez kukuřice BAKE-A-CAKE nebo také se směsí SIMPLY ADVENI.

 

Mnou použité jemné ovesné vločky

 

Agarové tyčinky, jsou nejvyšší kvality, následují vločky a prášek. Agar je velmi hodnotným zdrojem živin, více zde: http://navlnechuti.cz/morske-rasy-agar-nori-syrske-hijiki-dulse-wakame-kombu/

 

Real kokosové mléko 80% zatím nejlepší, které jsem měla, nejlépe šlehatelné bez přidaných zahušťovadel, pouze kokosová dužina a voda