Třená bábovka s vlašskými ořechy, rovněž v bezlepkové verzi (beránek)

Ingredience

  • 6 vajec
  • 340g bio pšeničné mouky T 550 nebo špaldová T630 či klasická polohrubá – mouky dávám tolik kolik váží 5 vajec se skořápkou + jedno navíc, rovněž lze použít bezlekovou mouku například kombinací rýžové polohrubé a pohankové k ořechům se skvěle hodí, použijeme o 50g mouky méně
  • 1 alsan bio – rostlinná náhražka za máslo 250g  či máslo,  Bio České Ghíčko – postačí 200g, případně jiný tuk
  • 2 hrnky panely či jiného sladidla
  • 1 lžíce medu (lze vynechat dodá však těstu tmavost a vláčnost)
  • 1 kypřící prášek bez fosfátů
  • 3-4 hrsti mletých vlašských ořechů
  • pomleté vanilkové lusky či 1 vanilkový lusk a vanilka z něj
  • větší polovina hrnku rostlinného mléka já použila rýžovo-kokosové Provamel

tuk na vytření formy a hrubá mouka na vysypání formy

*používám hrnek, do kterého se vejde 250ml vody

 

Tento recept je velmi univerzální, můžeme vlašské ořechy nahradit ořechy lískovými, zcela je vynechat použít šťávu a kůru z jednoho citronu nebo pomeranče a máme tak pokaždé úplně jinou chuť, stejně tak není problém přidat kvalitní kakaový prášek.

Rovněž mám vyzkoušeno v bezlepkové verzi v kombinaci pohankové mouky hladké a rýžové polohrubé, kde kvůli savosti ubírám bezlepkovou mouku přibližně o 50g, více saje a mouku pouze metlou vmíchám.

 

Příprava

Bábovky snad nikdy neomrzí, manžel měl svátek a syn chtěl pro tatínka upéct bábovku. Tatínek si přál klasiku, a tak jsem udělala dle přání s pomocí našeho malého kuchaříčka klasickou bábovku, kterou jsem obohatila o vlašské ořechy, které jsou výživově velmi hodnotné.

Tato bábovka má neomezené možnosti kombinací, které nikdy neomrzí je velmi vláčná a chutná,rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Oddělíme si žloutky od bílků, z bílků ušleháme tuhý sníh, který dáme stranou, lépe se našlehají pokud se do nich přidá špetka soli. Změklý tuk utřeme s cukrem do pěny, postupně vmícháme med, žloutky, namleté vlašské ořechy, střídavě prosetou mouku s kypřícím práškem, vanilkou a vlažné mléko. Pokud se rozhodneme pro špaldovou mouku příliš nemíchat a nebo vmíchat již jen metlou, potrhal by se lepek a těsto by se srazilo, stejně tak postupujeme s bezlepkovou moukou.

A nyní již jen lehce vmícháme do připraveného těsta našlehané bílky.

Hotové těsto nalijeme do tukem vytřené a moukou vysypané bábovky, vložíme do trouby a pečeme na 180°C 45 minut až hodinu, vyzkoušíme špejlí.

Bábovku necháme důkladně vychladnout.

Přeji dobrou chuť.

Poznámka

Počet porcí: průměr formy 24cm a výška 11cm

Čas přípravy: 1 hodina 30 minut

 

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.

http://ceskeghicko.cz/kontakt/