Zeleninová pomazánka z pohankové lámanky, hraška másla a šmakouna

 

 Ingredience

 • Bio České Ghíčko dle potřeby
 • 100g mrkve
 • 50g celeru
 • 1 menší cibule
 • 40g pohankové lámanky
 • 60g hraška másla (hraška máslo můžete nahradit máslem či rostlinným tukem, ale ochudíte se tak o cenné živiny)
 • 50g přírodního šmakouna
 • nakládané okurky dle chuti
 • 1 lžíce lahůdkového droždí
 • voda dle potřeby

 

Hraškové máslo s Českým Ghíčkem

 • 70g hrašky na zahušťování
 • 350ml vody
 • 3g soli
 • 70g Českého Ghíčka Bio
 • 1/2 lžičky Mahá koření

 

Příprava

Jedna z dalších pomazánek, která zdobila náš stůl při oslavě druhých narozenin našeho Tomáška. Za původní recept bych ráda poděkovala Ladě Kovářové, já jsem si její původní falešnou škvarkovou pomazánku drobně upravila a spojila s hraška máslem a šmakounem, vznikla tak velmi jemná a výživná pomazánka.

Pohankovou lámanku zalijeme horkou vodou tak, aby byla pohanka ponořená, potřebuje nasát vodu, přidáme ještě1,5 cm nad a přiklopíme.
Na Ghí si orestujeme cibuli, přidáme najemno nastrouhanou zeleninu a podlijeme vodou, vody musí být akorát, aby se nám nepřichytila, ale zároveň zelenina nesmí ve vodě plavat, vaříme do změknutí zeleniny. Když je zelenina měkká přidáme lahůdkové droždí, mě příliš chutí nenadchlo, a proto jsem jej dala méně. Je na vás zda použijete či ne, pomazánka se díky němu velmi obohatí o vitamín B. Do vzniklé vychladlé směsi přidáme ostatní suroviny: pohankovou lámanku, nakrájeného šmakouna, hraška máslo, společně rozmixujeme a dochutíme najemno nastrouhanou okurkou, případně dosolíme. Namažeme na libovolné pečivo, ozdobíme jarní cibulkou, pažitkou, nakládanými papričkami či okurkou.

Hraškové máslo s Českým Ghíčkem:

Tento recept najdete na stránkách Ceria tedy výrobci HRAŠKY, já se jej rozhodla připravit z dalšího ryze poctivého českého produktu a to Bio Českého Ghíčka a musím říct, že spojení těchto dvou produktů je neodolatelné, přímo bomba.

Koření mahá krátce orestujeme na Českém Ghíčku, přidáme hrašku a důkladně promícháme, pak hrašku zalijeme vodou a osolíme. Já dala o trošku méně soli, než bylo uvedeno v původním receptu. Za stálého míchání přivedeme k varu, pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme 20 minut pod pokličkou, až je hraška dobře povařená a není cíítit po hrachu. Necháme vychladnout a po vychladnutí vyšleháme v hladký krém. Máslo můžeme použít jako základ pro výrobu pomazánek.

Hraškové máslo můžete použít místo klasického pomazánkového másla. Připravené pomazánky z tohoto másla jsou velmi lahodné a výživné, podáváme s pečivem nebo jako dip. hrašku je důležité v jídle dobře povařit minimálně 20 minut, aby hrachová mouka byla dobře stravitelná. V současné době jen málokdo dodržuje toť pravidlo, které platí pro vaření jakékoliv mouky, nedostatečně povařená mouka je pro naše zažívání velká zátěž.

Za tento recept velmi děkuji přímo výrobci HRAŠKY, který mi dorazil v podobě letáčku s balíčkem zdravé výživy.

Poznámka

Počet porcí: 4

Čas přípravy: 45 minut

Z uvedených ingrediencí připravíte cca 400g pomazánky. Pokud si připravíte hraška máslo, máte jedinečný základ pro přípravu pomazánek.

 

Hraška je unikátní český výrobek, ve kterém se snoubí lahodná chuť a skvělé výživové vlastnosti.Tohoto výsledku je dosaženo bez přídatných látek. Hraška neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva.

Hraška má snížený obsah sodíku, který je nahrazen draslíkem (40% draslíku a 60% sodíku). Má nízký glykemický index a dobrou antioxidační aktivitu. Pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku je vhodná jako prevence proti civilizačním chorobám, včetně zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.

Hraška je úžasná obalovací směs na přípravu těstíčka, ve kterém rychlé za dravěji obalíte zřízky, zeleninu, houby,….a to bez použití vajec. Hraškou zdravě zahustíte polévky, omáčky, šťávy, guláš a další pokrm. V těstech a karbanátcích Hraška dobře pojí a proto umožňuje vynechání vajec.

Hraška slouží k přípravě základu pomazánek, dresinků a bešamelových omáček na zeleninu vařenou v páře nebo na zapékání.

Spojení vysoké výživové hodnoty a mimořádně dobrých kulinářských vlastností Hrašky umožňuje zařadit mezi zdravé pokrmy i v české kuchyni oblíbené omáčky, knedlíky, zahuštěné polévky, smaženou zeleninu a ovoce.

Chuť jídel z Hrašky je nezapomenutelná. Uspokojí i náročné strávníky, neomrzí a vždy si nás získá svoji přitažlivostí.

Jídla z Hrašky jsou výjimečná i svoji vyšší stravitelností. Hraška se připravuje z jemně mletého hrachu, který je zbaven slupek a tato skutečnost výrazně usnadňuje trávení pokrmů připravených z Hrašky.
Tyto vlastnosti Hrašky ocenilo Ministerstvo zemědělství – udělením ceny zlatý klas (2008) a jihomoravský kraj ocenil Hrašku v soutěži ZLATÉ PLODY jižní Moravy (2008) a v soutěži Regionální potravina (2013).

Hraška se skladuje v suchém prostředí – obdobně jako jiné mouky. Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska

MAHÁ KOŘENÍ – Dodá jídlu výbornou chuť, podporuje činnost střev a žaludku, harmonizuje trávení, redukuje plynatost. Směs je balena ihned po namíchání a tak se dlouhodobě uchovávají unikátní vlastnosti použitých surovin.

Mahá koření je jedinečná směs mezi přípravky, které slouží k ochucování jídel. Jeho skladba zaručuje výtečnou chuť i vůni, zároveň však také příznivě ovlivňuje biochemické procesy v lidském organismu, pozitivně se projevuje na zdraví a na tělesné i duševní kondici. Je složeno z mletého kmínu, koriandru, hořčice.

Složení Mahá koření

Český kmín, koriandr, hořčičné semínko.

Neobsahuje sůl ani glutaman sodný. Mahá koření můžete zakoupit v našem eshopu, nebo v prodejnách se zdravou výživou.

Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/maha-koreni/produkt/7-maha-koreni-100-g

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/