Jablečno skořicové sušenky ze špaldové, quinoa a šachorové mouky bez přidaného cukru

 

 Ingredience

  • 250g špaldové mouky hladké
  • 1 lžíce quinoa mouky Adveni
  • 1 lžíce šachorové mouky Adveni (určená pro alergiky na ořechy)
  • 140g jablečného pyré
  • 60g Alsanu Bio
  • 2 lžíce Českého Ghíčka Bio
  • 2 lžičky mleté skořice Grešík
  • špaldová mouka hladká na podsypání

P1120528

Příprava

Dnes byl den, kdy jsem si řekla, že bude klídeček, relax, pohoda. To by však nesměla přijít nová vykrajovátka, kterým se prostě nedalo odolat, vykrajovátka jsem musela hned vyzkoušet. U syna měl největší úspěch bagr a sušenky mu moc chutnaly.

Prosejeme si špaldovou mouku, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme nelepivé, vláčné těsto, které necháme ideálně do druhého dne v lednici odpočinout.

Pro netrpělivce alespoň dvě hodiny.
Vyválíme těsto a zvolenými vykrajovátky vykrojíme požadované tvary, dáme na pečící papír. Vložíme do rozehřáté trouby a pečeme na 150°C, přibližně 10 minut.

Já si vždy při pečení nadzvednu sušenku a pokud je vespod lehce hnědá, tak jdou z trouby ven.

Poznámka

Čas přípravy: 45 minut

Z uvedených surovin upečete dva plechy sušenek, přibližně 20 kusů sušenek. Tuk lze nahradit máslem. Alsan bio je náhražka za máslo a České Ghíčko je přepuštěné máslo, kdo toleruje vejce, může přidat do těsta žloutek, ale bude třeba přidat mouku.

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Šáchor se schovává za mnoho jmen, nejčastěji chufa (čti: čufa), zemní mandle nebo také tygří ořechy.
Mouka se vyrábí z podzemních hlízek, které mají lahodnou lehce nasládlou mandlovo-lískovooříškovou chuť a vzhledově připomínají seschlé lískové ořechy. Šáchorová mouka chuťově zcela nahradí mleté ořechy, proto ji tedy ocení i alergici na ořechy, kteří jí mohou využít jako náhražku. Jedná se o přirozeně bezlepkovou plodinu.