Kynutý koláč se šmakounem, jablečnými a švestkovými povidly

Ingredience

 

těsto

  • 42g droždí
  • 150-200ml mandlového mléka
  • 410g špaldové mouky T 1050
  • 100g ovesných vloček (lze případně vynechat a nahradit špaldovou moukou dle konzistence těsta)
  • špetka soli
  • 90g panely* (případně třtinového cukru či jiné sladidlo)
  • 1 lžička skořice
  • 160g Alsanu bio  (náhrada za máslo, případně jiný tuk či olej ve stejném poměru)
  • 2 lžíce českého Ghíčka – dodá těstu máslovou chuť – vegané si přidají Alsan bio
  • 110g jablečného pyré (nastrouhané jablko, rozmixované tyčovým mixérem) zde nahrazuje v těstě 2 žloutky
  • 1 lžíce špaldové mouky T 1050 do kvásku
  • 1 lžíce panely či cukru do kvásku
  • špaldovou mouku T1050 na podsypání těsta dle potřeby

 

náplň

  • 200g přírodního Šmakouna
  • 150ml mandlového mléka provamel
  • med dle chuti
  • vanilka z vanilkového lusku či mleté vanilkové lusky v mlýnku, dle chuti
  • jablečná povidla dle potřeby
  • švestková povidla dle potřeby
  • mandle plátky dle potřeby
  • rozinky na posypání dle potřeby

žloutky na potření, případně České Ghíčko

 

Pokud budete zadělávat těsto ručně, přidávejte rostlinné mléko dle vlastní potřeby, na rozkvas postačí i 100ml.

 

Příprava

Při přípravě  Ovesno-špaldového jablečného koláče se skořicí a rozinkami mi zbylo těsto tak na jeden koláč, a tak jsem si vyzkoušela ještě jednu verzi koláče.

Tuto verzi koláče ocení maminky či lidé, kteří nemohou mléčné výrobky, kdy přidáním Šmakouna docílíme chuti, která je podobná tvarohu.

Náš malý jej ocenil náležitě a musela jsem jej napomínat, aby kousal 😀 .

Ohřejeme si 150ml mandlového mléka, já ohřívám v rendlíku, do ohřátého mléka rozdrolíme droždí, přidáme 1 lžíci špaldové mouky T1050 a 1 lžíci panely či cukru, zamícháme metličkou, necháme na teplejším místě překryté utěrkou, nechávám kolem 5 minut.

Připravíme si ostatní suroviny, odvážíme do mísy mouku, nastrouháme a rozmixujeme jablečné pyré, nameleme si ovesné vločky na prach, připravíme si tuky, skořici, sůl, panelu či jiné sladidlo, já si ráda vše předem připravím do malých mističek a následně již jen přidávám postupně do robota, mám tak jistotu, že na nic nezapomenu když kolem poletuje to naše malé štěstí.

Když máme kvásek vzešlý, poznáme tak, že nám krásně v hrnečku vyběhne pustíme se do práce.

Jablečné pyré vložíme do hnětací mísy společně s cukrem a tukem, necháme hníst, přilijeme vzešlý kvásek, přidáme lžičku skořice, namleté ovesné vločky, mouku, špetku soli, dle konzistence případně přilijeme rostlinné mléko, mělo by stačit maximálně 50ml. Já dávala na celkové množství těsta při zadělávání 200ml, ale musela jsem následně více podsypat při válení těsta.

Těsto necháme v robotu hníst přibližně 15 minut. Po důkladném propracování těsta necháme těsto přibližně hodinu kynout. Těsto bude z počátku lenivé, ale pak vyběhne a zvýší svůj objem až 4x, určitě vezměte velkou mísu.

Během kynutí těsta si připravíme náplň, přírodního Šmakouna nastrouháme najemno a rozmixujeme tyčovým mixérem společně s medem, vanilkou a postupně přiléváme rostlinné mléko, nesmíme příliš naředit, mléko pečením konzistenci naředí, případně můžeme přidat dle konzistence místo mandlového mléka rýžovou smetanu soyatoo, konzistence krému je dobrá hutnější nikoliv tekoucí.

Připravíme si jablečná a švestková povidla, já použila domácí, dále rozinky, plátky mandlí a počkáme než nám těsto nakyne.

Syn nesmí konzumovat mléčné výrobky, zde krém nahrazuje tvaroh, pokud nejste omezeni konzumací tvarohu, můžete si Šmakouna najemno nastrouhat, rozmixovat a přidat do základu těsta a  na koláč použít případně tvaroh.

Když máme těsto nakynuté, většinou zkouším prstem, kdy těsto stlačím a pokud se těsto prudce nevrací, ihned s ním pracuji, zde stačila 1 hodina kynutí, záleží na pokojové teplotě a celé řadě dalších faktorů.

Nakynuté těsto přendáme na nepřilnavou podložku, vyválíme si těsto na koláč, neděláme koláče tenké, těsto by se rozmáčelo, v případě, že se nám s těstem bude hůře pracovat, zapracujeme do těsta ještě mouku.  Můžeme dělat i menší koláčky, to už nechám na každém.

Já jsem byla už líná a dala jsem koláč do formy, do které jsem dala pečící papír a jen vytvarovala okraje.

Připravené koláče ozdobíme dle vlastní představivosti, já nejdřív potřela koláč celý směsí šmakouna a následně jsem dozdobila jablečnými a švestkovými povidly, ozdobila mandlemi, případně rozinkami, ty mi malý vydloubal 😀 .

Koláč potřeme Českým Ghíčkem, případně rozkvrdlaným žloutkem. Koláč vložíme do rozehřáté trouby, pečeme dozlatova na 180-200°C.

Těsto na koláč vyjde přibližně na 3 koláče o průměru 27 cm, náplň, kterou jsem uvedla zde vyjde na 1 koláč o velikosti 27cm , tudíž pokud budete dělat z celé dávky, bude zapotřebí náplň přidělat, případně dělat koláčky menší.

Přeji dobrou chuť.

Poznámka

 

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

 

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/