Perník s karobovou polevou, sypaný lískovými oříšky

 

 Ingredience

korpus

 • 180g rýžové mouky polohrubé (pokud nemáme problém s bezlekovou dietou lze nahradit oba druhy mouky špaldovou moukou T630, případně klasickou pšeničnou moukou či mixem s žitnou moukou, více viz. poznámka)
 • 120g pohankové mouky hladké
 • 124g hokaido dýně
 • 120g jablka
 • 42g řepkového oleje
 • 3 kapky jablečného octa
 • 3 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů
 • 30g daltového sirupu
 • 90g panely Troubelice (či jiného sladidla)
 • 25g kakaového prášku Troubelice
 • 2 ličky perníkového koření
 • 400-500ml mandlového mléka Provamel

Poleva – zdobení

 • lískové ořechy dle potřeby

poleva

 • 34g kakaového másla Troubelice
 • 50g kokosového oleje
 • 15g karobu (pokud máte tmavý opatrně je velmi výrazný, lze použít rovněž kakaový prášek)
 • 50g javorového sirupu

Samozřejmě místo přípravy polevy lze využít čokoládu na vaření např. Vivani.

Příprava

U babičky jsem měla asi po 3 letech klasický perník. Ne že by jej babička pekla, tak málo, ale když jsem držela bezmléčnou, bezlepkovou, bezvaječnou dietu se synem, nemohla jsem jej. Nemohla jsem na perník mé maminky přestat myslet. Odolávala jsem tři dny a řekla jsem si, že si uděláme vlastní verzi, tak aby ji mohl náš Tomík. Stále a pořád se vracím k jednomu svému receptu, který obměňuji dle potřeby a zatím se to vyplácí. Dýně máme dostatek a jablíček také, ráda peču právě s těchto dvou surovin, nejsou v těstě vůbec znát. Vznikl tak úžasný perník, který se nezadrhne v krku a zároveň není příliš mokrý, prostě tak akorát. Dlouho jsme neměli karobovou polevu, trochu i nostalgie z dob, kdy jsem mohla pouze karob místo kakaového prášku, oříšky mi čerstvě dorazily, a tak jsem se mohla pustit do práce.

Dýni oloupeme, vydlabeme, nastrouháme najemno, zrovna tak jablko, které oloupeme, zbavíme jádřince a nastrouháme rovněž k dýni najemno. Přidáme sladidlo, já si tentokrát sladidla namíchala, spotřebovávala jsem zbytky, lze použít jakékoliv sladidlo, jen je důležité myslet na to, že pokud bude použito jen tekuté, bude zapotřebí ubrat na rostlinném mléku. To platí rovněž vždy když pracujeme s jablky, dýní, šťavnatost je vždy rozdílná.
K dýni, jablkům a sladidlu přidáme perníkové koření, olej, pár kapek jablečného octa, který nám zajistí nadýchanost těsta a zároveň nám korpus nespadne, průběžně přidávané ingredience, mícháme pomocí vařečky. Dále přidáme kakaový prášek, část rostlinného mléka. Za stálého míchání vařečkou přisypeme mouky (mouky dlouho nemícháme jen lehce do těsta vmícháme) přisypeme kypřící prášek a dle konzistence zbylé rostlinné mléko. Každé rostlinné mléko má trochu jinou konzistenci, proto jsem raději nafotila konečnou konzistenci mnou připraveného těsta. Formu vysteleme pečícím papírem nebo použijeme silikonovou formu, kde máme jistou, že nebude problém s vyklopením.
Připravené těsto nalijeme do formy vystlané pečícím papírem, rovnoměrně rozetřeme. Takto připravené perníkové těsto vložíme do předehřáté trouby, pečeme na 180-200°C přibližně 30 minut, vyzkoušíme špejlí.
Korpus necháme důkladně vychladnout, ideálně přes noc.

Je již na vás jak si perník nazdobíte, zda potřete jen oblíbenou marmeládou, Ghítelou (není vhodná pro vegany), polijete čokoládou na vaření. Já dostala po dlouhé době chuť na karobovou polevu, měla jsem čas i chuť si hrát.
Karobovou polevu jsem připravila následovně.
Ve vodní lázni jsem rozpustila kakaové máslo a kokosový olej. Přidala jsem dle chuti karob a javorový sirup, důkladně jsem vše zamíchala. Polevu jsem nechala chvíli zchladnout a perník, který byl ve formě, polila připravenou polevou. Takto připravený perník jsem nechala v lednic a když byla poleva lehce zatuhlá, posypala jsem polevu strouhanými lískovými oříšky.
Poleva musí důkladně zatuhnout, počítejte minimálně 2 hodiny.

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí: forma o průměru 27cmm přibližně 8 porcí

Čas přípravy: 60 minut

Místo karobu lze použít k přípravě polevy kakaový prášek. Bezlepkové mouky můžete nahradit hladkou moukou nebo špaldovou T630 nebo T 1050. Rostlinné mléko přidávejte postupně do požadované konzistence, nesmí příliš téct. Moc děkuji za inspiraci Lucii Rosenbergové.

Jakmile pracujeme s bezlepkovými moukami je dobré mouky pouze do těsta vmíchat a to nejlépe nakonec, smícháním zvlášť mokrých a suchých surovin. To samé platí při použití žitné a špaldové mouky, jelikož se jedná o mouky, které mají lepku méně a zároveń je křehký, nevyplácí se mouky dlouho zapracovávat. Pak může být konečný efet „zdrclý“.

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !