Kynuté špaldovo-žitné rohlíky

Ingredience

  • 470-500g mouky a to v poměru – 400g špaldové mouky T 1050, 100g žitné mouky jemně mleté bio Harmonie
  • 21g čerstvého droždí – 1/2 kostky
  • 12g himalájské soli
  • 1/4 lžičky třtinového cukru nebo lžíce medu
  • 270-300ml mandlového mléka či vody – dle savosti mouky
  • 50g Českého Ghíčka (másla, sádla, Alsanu bio…)

 

na posypání  – hrubozrnná sůl, celý mák…

voda na potření dle potřeby

 

Příprava

Miluji domácí pečivo, celý dům tak krásně provoní, nejraději připravuji kváskové rohlíky, ale ty vyžadují mnohem více péče a času. Když není čas sáhnu po rohlíčkách, které jsou poměrně rychlé, mohu je zadělat a jít si dělat jinou činnost,  těsto si zatím pěkně hodinku odpočívá, tento recept není přímo můj je z webu PavlavTroubě, ale jelikož mi chodí často dotazy na přípravu domácího pečiva v rychlejší verzi, rozhodla jsem se jej upravit v naší verzi.

 

Odvážíme si jednotlivé druhy mouky, připravíme si kvásek z rostlinného mléka či vody a to následovně: do 100ml vlažné tekutiny přidáme nadrobené droždí, důkladně rozmícháme metličkou, přidáme lžíci špaldové mouky a lžičku cukru nebo lžíci medu (více mi chutnají rohlíky s medem). Vše společně zamícháme, přiklopíme utěrkou alespoň na 10 minut. Vzniklý kvásek nalijeme do mísy, kde máme připravené mouky, přilijeme zbytek mléka či vody, přidáme sůl a povolený tuk. Důkladně všechny ingredience propracujeme, může se zdát, že je konzistence mazlavá, nepospíchejte s přidáváním mouky a důkladně propracujte. Savost každé mouky je rozdílná, dle potřeby přidejte mouku či tekutiny. Je zapotřebí, aby se nám těsto nelepilo na ruce a dobře se s ním pracovalo.

Zadělané těsto necháme kynout, já nechávám přibližně hodinu. Po hodině kynutí si připravíme suroviny na posypání. Vyjmeme těsto z mísy, rozdělíme si jej na 80-90g porce. Na nepřilnavé podložce jednotlivé díly rozválíme na ovál, stáčíme do ruličky. Když máme rohlík stočený, utáhneme jej mírným poválením.

Připravené rohlíky klademe na plech s pečícím papírem zakončením dolů jinak riskujeme otevření rohlíků. Rohlíky před pečením potřeme vodou, posypeme mákem a hrubozrnnou solí, necháme krátce kynout na plechu než se nám trouba rozpálí. Je zapotřebí je nechat krátce nakynout, aby prudkým zvýšením teploty nepopraskaly.

Pečeme na 200°C dozlatova, přibližně 15-20 minut, horkovzdušné pečení je podstatně rychlejší, určitě hlídat.

 

Poznámka

Počet porcí: 10 rohlíků po 80-90g

Čas přípravy: 2 hodiny

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový tuk, kokosový tuk, řepkový olej, voda, mrkvový koncentrát, emulgátor, sojový lecitin, citronový koncentrát, zastudena lisovaný citronový olej. Alergen: soja.  Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/
P1200715