Velikonoční mlsky pro dětičky s ABKM – recepty

Velikonoce, Vánoce, Mikuláš, oslavy narozenin ve školce, doma, u známých, to jsou okamžiky, kdy jsou dětičky vystaveny pokušení, kterému se těžko odolává. Pro maminky alergiků těžké chvíle nejen ze strachu, aby dítko neochutnalo něco, co nesmí a mělo z toho velmi nepříjemné následky, nedej bože v závažných případech je to ohrozilo na zdraví. Pro maminky rovněž psychický tlak okolí, že jsou krkavčí matky, které nechtějí dopřát nějakou tu dobrůtku svému dítěti.

V obchodech spoustu krásně barevných mlsnot, které jasně cílí na děti, jejich kvalita je bohužel velmi nízká, většinou nesou tyto čokoládové figurky označení jako čokoládová pochoutka což bohužel s kvalitní čokoládou nemá nic společného, ve složení je většinou spousta cukru, tuk často palmový, aromata, kakaový prášek a podíl kakaové hmoty velmi nízký a hlavně mléko, které se při alergii na mléčné výrobky nesmí.

Naštěstí žijeme v době, kdy si můžeme vybírat a naštěstí se dají nalézt kvalitní ač dražší dobrůtky.

Bohužel v dnešní době přibývá dětských alergiků a zdravé dítě není samozřejmostí, nezasvěcenému okolí je někdy těžké vysvětlovat, že vaše dítko prostě tyto výrobky nesmí, že se nejedná o žádnou módní vlnu. Dětem s alergii na mléčné výrobky, tyto produkty mohou vyvolat zásadní zdravotní problémy, od zažívacích obtíží až po respirační potíže v závažných a těžkých případech až anafylaxi. Myslím si, že za maminky mohu říci, že i my jsme matky a i my chceme našim dětem dopřát nějaké to mlsání. Úroveň, kterou si nastavíme, kdy a jaké výrobky bychom chtěly zařadit do jídelníčku dítěte je bohužel do značné míry ovlivněna okolím. Pokud nemáte podporu rodiny je to velmi těžké. Bohužel často se stává, že rodina nerespektuje takto zásadní věc, kdy podání alergenu dítěti může zapříčinit závažné zdravotní problémy, zažívací problémy, rozhodit rovnováhu střev o kterou se dlouhodobě snažíme a tím pádem znovu rozjetí zánětlivého stavu střev. Babičky a dědečkové bohužel často tento stav bagatelizují a nechtějí se smířit s tím, že svému vnoučeti nemohou „přilepšit“. Toto přilepšení se nemusí zrovna vyplatit a může zničit během jedné vteřiny měsíce usilovné dřiny. Pro mě je to spíše velmi sobecké a nepochopitelné, ale je to z pohledu matky, která v tom žije denně, lidé, kteří neznají a nezkusili nepochopí.

Bohužel toto je fakt, který slyším od maminek velmi často, jsou z toho velmi zoufalé protože chtějí pro své děti to nejlepší, nechtějí mít děti poseté svědivými výsevy ekzému, strávit s nimi celý den na toaletě či podávat léky na zmírnění následků, přikládat respirátory, nedejbože skončit v nemocnici s anafylaktickým šokem.

Náš syn Tomík naštěstí již mléčné výrobky začal tolerovat, nemáme ještě vyzkoušené některé mléčné výrobky, ale zdá se, že alergie ustoupila či pomalu ustupuje. Jelikož nenavštěvuje školku daří se nám jej držet mimo tato lákadla. Nejsem příznivcem mlsání a sama si určuji jaké množství a co chci zařadit do jídelníčku syna. Do tří let se nám dařilo držet ho stranou, s chutí baštil ovoce a byl spokojený, sem tam kvalitní kousek čokolády. Je však těžké ve čtyřech letech už některé věci ovlivnit, zejména když se setká v obchodě s něčím, co v něm díky lákavému obalu vzbudí zájem, či jsme někde mezi dětmi, oslavě a objeví se problém, že některé dobroty či dorty nemůže. Začínám již pociťovat, že ho to trápí proč nemůže to co ostatní, vždy se snažím předcházet a mít alternativní řešení s sebou, či předem vše domluvit, konkurovat však například obřímu Kinder vajíčku s překvapením uvnitř je těžké. Je to velmi psychicky náročné neustále dokola vysvětlovat proč některé věci nemůže a přesvědčovat okolí, že tyto výrobky prostě nejsou vhodné.

O to víc mě dokáže vytočit, když malý dostane něco co nesmí i když to okolí dobře ví se slovy „trošku mu neublíží“ nebo,“ tak mu dej jen tu hračku uvnitř“. I když se mu snažíme vysvětlit, že by ho moc bolelo bříško což už i chápe a zažil je to velmi těžké. Je to neustálý boj. V dnešní době, kdy máme možnost volby je pro mě nepochopitelné proč prarodiče sahají pro levných náhražkách čokolády, kupují tuny sladkostí když by stačila jedna kvalitní čokoláda či ještě lépe ovoce, či drobná hračku, omalovánky, přilepšit se dá různě.

Jelikož se blíží Velikonoce je tu opět problém, nejen v podobě obdarování a já jsem začala pátrat po alternativách za různé čoko zajíce, vajíčka, obecně mlsnoty.

Já to letos vyřeším zajíčky z dm a velkým balením Ghítely, kterou má malý moc rád a čokoládovými zlomky 100% Troubelice.

Přiznám se, že já toho příliš domů nekupuji, většinou vše vytvářím, takže jsem vsadila na jistoty, které fungují, pokud i vy máte nějaké oblíbené zdravější verze mlsnot, budu ráda, když mi o nich pod příspěvek napíšete. Samozřejmě ani u nás doma nebude na Velikonoce chybět mazanec, perníčky a dost možná i velmi oblíbené koláčky s povidly.

Přeji krásné Velikonoce a spoustu spokojených úsměvů.

Pokud neznáte Ghítelu, tak se jedná o alternativu oblíbené pomazánky

230g – 158,-

1 litr – 510,-

Tahle nugátová dobrota, složená pouze z arašídů, medu, kakaa a ghí. Všechny suroviny jsou smíchány v ideálním poměru, vše v bio kvalitě.

Pokud je tolerováno bio české ghíčko neměla by vadit.http://ceskeghicko.cz/ghitela/

 

 

Případně obdobnou pomazánku lze zakoupit rovněž vegan

pomazánka lísko-oříškový sen Lifefood 150g – 109,-

Složení:pasta z lískových oříšků* (62 %), lískové oříšky mleté* (20 %), raw sirup z agáve*, raw kakaové máslo*, mletá vanilka*.
* = produkt ekologického zemědělství

Lifefood čokoládový sen Bio 150g – 109,-

Složení: Mandlová pasta*, živá čokoláda* 24% (100%raw kakaová hmota), sirup z agáve*, mletá vanilka* *= Produkt ekologického zemědělství.

Pro ty nejmenší

čerstvé ovoce,křupky, případně, jablka chips – 22,-, hruška chips 25,- http://www.severofrukt.shop/chipsy-ovocne-s149CZ
100% červená řepa – DM -49.90

 

Pokud chcete čokoládu bez přidaných sladidel

Čokoládové zlomky Troubelice 100% bez přidaného cukru

– lze jen tak na zobání, na přípravu polev, či do kaší…

Složení: Kakaové boby, kakaová hmota. Obsah kakaové sušiny 100%.

Úžasné na nich je, že si můžeme finální sladkost při použití volit sami, dát do kaší, dezertů, ideální pro děti…

Ocení určitě diabetici a lidé na kvasinkové dietě.

100g – 124,-

200g 240,-

1kg – 1 164,-

Produkty již s přidaným cukrem, neřeším vhodnost, ale možnost podání při ABKM.

Bio ŠPALDOVÉ BIO KAČENKY ZEMANKA – tento výrobce vyrábí celou škálu kvalitních produktů : https://www.biopekarnazemanka.cz/Jablecne-bio-kacenky-se-spaldovou-moukou-5/produkt/prodejny-biopoint

36,-

Složení:
Bio mouka špaldová hladká 53%, bio neztužený rostlinný tuk a olej (kakaové máslo, slunečnicový olej v různém poměru, emulgátor lecitin), bio rýžový sirup 17%, bio jablka sušená 12%, kypřící látka – vinný kámen (vinan draselný, hydrogenuhličitan sodný, bio kukuřičný škrob). Použitá kypřící látka neobsahuje fosfáty.

Může obsahovat stopy vajec, mléčných výrobků (včetně laktózy) a mandlí.

BIO Snack Little Angel je dostupný ve dvou verzích 47,-

: Angelina ve tvaru kačenky s mrkví a jablkem, nebo Teddy ve tvaru medvídka s mrkví a dýní.

Kukuřičná mouka, ze které se křupky připravují, je bohatá na vápník a má minimum tuku. Navíc je lehce stravitelná a zároveň dodá tělu potřebnou energii a pocit sytosti. V kombinaci s rýžovou moukou, mrkví a jablkem je vhodnou svačinkou pro děti i dospělé. –  Body výhod bez lepku a laktózy vhodné pro děti od 7 měsíců 100 % BIO –  Využití

Určeno k přímé spotřebě. –  Věděli jste, že?

Rodinná firma McLLOYD’S byla založena v roce 1990 na Slovensku. Od roku 2006 se zaměřuje na organické produkty bez lepku a laktózy. Je jedinou společností svého druhu na Slovensku, své produkty ale vyváží do zemí celého světa, včetně USA. Potraviny McLLOYD’S jsou unikátní svým tvarem, chutí i složením.

  • Země původu: Slovenská republika
  • Složení: kukuřice* 53% (mouka* a/nebo krupice*), rýžová mouka*, slunečnicový olej*, dehydrovaná mrkev* 5%, dehydrované jablko* 5%

Pro starší děti

Našla jsem čokoládového zajíčka od Lindt, který má velmi slušné složení.

85-100,-

Obsah kakaové sušiny nejméně 60%.
Složení: kakaová hmota, cukr, kakaové máslo, emulgátor: sójový lecitin, aroma: vanilin.
Může obsahovat stopy lískových ořechů, mandlí a mléka.

Dálé v prodejně DM se budou vyskytovat velikonoční zajíčci, složení ještě nemám, ale jeden bude dozajista hořký a pokud bude podobné kvality jako byl Mikulášové, tak je to pro mě jistá volba, protože měli ve složení pouze kakaovou hmotu, máslo, prášek a třtinový cukr, uvidíme.

 

Další možností, kterou jsem nalezla je internetový obchod prodort, který nabízí kvalitní produkty pro alergiky v kategorii MooFree nalezneme celou řadu bezlméčných produktů.

Mě zaujala vzhledem k tématice vajíčka a čokoládové lízátko, na stránkách toho však naleznete mnohem více pro případný balíček:  čokoládové dropsy, čokoládu s lískovými oříšky či jinak ochucené čokolády, vše vegan https://www.prodort.cz/moofree/

Čokoládové lízatko zajíček 10g – 18,-

Ručně vyráběné lízátko z mléčné čokolády bez alergenů.

Složení čokolády: Kakao * [45%] (kakaové máslo, kakaová hmota), cukr *, rýžový prášek * , emulgátor (slunečnicový lecitin) a přírodní aroma.

Dále vajíčka

 

Čokoládové velikonoční vejce s pomerančem a čokoládovými dropsy 120g

 

První vajíčko z leva: Velké čokoládové velikonoční vejce s křupavými pomerančovými krystalky. Balení obsahuje také balíček čokoládových dropsů. Vyrobeno z organické čokolády zcela bez živočišného mléka a lepku, podle tajného receptu, díky němuž každý kousek čokolády skutečně chutná jako lahodná, kvalitní mléčná čokoláda. Ideální velikonoční odměna pro všechny alergiky na mléko, lepek, sóju nebo oříšky a také pro vegany. Vejce je duté a je zabaleno do krabičky s potiskem drzého šimpanze Cheeky Chops.

Složení čokolády: Kakao * [42%] (kakaové máslo, kakaová hmota), cukr *[32%], rýžový prášek * 19%], pomerančové krystalky* [10%] (cukr, eticky vyroben palmový olej, přírodní aroma), emulgátor (slunečnicový lecitin) a přírodní aroma. * Organické přísady

Druhé vajíčko: Čokoládové velikonoční vejce s čokoládovými dropsy 120g. Velké čokoládové velikonoční vejce vyrobeno z organické čokolády zcela bez živočišného mléka a lepku, podle tajného receptu, díky němuž každý kousek čokolády skutečně chutná jako lahodná, kvalitní mléčná čokoláda. Balení obsahuje také balíček čokoládových dropsů. Ideální velikonoční odměna pro všechny alergiky na mléko, lepek, sóju nebo oříšky a také pro vegany. Vejce je duté a je zabaleno do krabičky s potiskem veselého zajíčka Mikeyho.

Složení čokolády: Kakao * [45%] (kakaové máslo, kakaová hmota), cukr *[35%], rýžový prášek * [20%], emulgátor (slunečnicový lecitin) a přírodní aroma. * Organické přísady.

Třetí vajíčko:Čokoládové velikonoční vejce s karamelkami a s čokoládovými dropsy 120g. Velké čokoládové velikonoční vejce s křupavými, pufovanými karamelkami . Balení obsahuje také balíček čokoládových dropsů. Vyrobeno z organické čokolády zcela bez živočišného mléka a lepku, podle tajného receptu, díky němuž každý kousek čokolády skutečně chutná jako lahodná, kvalitní mléčná čokoláda. Ideální velikonoční odměna pro všechny alergiky na mléko, lepek, sóju nebo oříšky a také pro vegany. Vejce je duté a je zabaleno do krabičky s potiskem veselého zajíčka Rosie.

Složení čokolády: Kakao * [45%] (kakaové máslo, kakaová hmota), cukr *[35%], rýžový prášek * [20%], emulgátor (slunečnicový lecitin) a přírodní aroma. * Organické přísady.

Cena jednotná: 139,-

 

Dále jsem nalezla k této příležitosti

Zajíc z hořké čokolády s mandlemi

Složení:kakaová hmota, cukr, kakaové máslo, mandle celé, kokosové chipsy, červený rybíz sušený, emulgátor: sojový lecitin; přírodní aroma: vanilka. Kakaová hmota v tmavé čokoládě minimum 56%. Může obsahovat mléko, sóju, vejce, lepek, sezam.Nutriční hodnota na 100g: energetická hodnota (2301 kJ/551 kcal), tuky (38,4 g), z toho nasycené mastné kyseliny (20,5 g), sacharidy (40,3 g), z toho cukry (34,6 g), bílkoviny (7,8 g), sůl (0,01 g).
Vyrobeno v EU.
Přechovávat na suchém a chladném místě
Minimální trvanlivost: 2 měsíce.

Cena 154,-

https://chocolissimo.cz/do/item/4513-PL13XX/Zajic-z-horke-cokolady-s-mandlemi

 

 

Medový marcipán – zajíčci 2 ks BIO Werz

cena: 39,90

Zajíčci z medového marcipánu. Delikátní marcipán z medu, bez lepku, mléka, laktózy, vajec a cholesterolu. Ve výborné kvalitě z bio surovin a s lahodnou chutí.
Složení: mandle* 54%, med* 26%, poleva z medu*, oleje z palmových jader*, kakaa* a karobu*.

Pokud dětičky čokoládu kvůli obsahu kakaa nemohou lze najít ještě produkty z želatiny ať přírodní či klasické či lízátka, ale to už je dost velká porce cukru. za mě ne, ale zase na druhou stranu pořád menší zlo než když vám za zády něco prarodiče dítku podsunou.

Tyto výrobky už nechám na uvážení každého, psali jste si o sortiment, který je běžnější a dobře dostupný.

SLOŽENÍ: Glukózový sirup, cukr, regulátor kyselosti: kyselina mléčná, koncentrované ovocné šťávy 1,1% * (jablko, limeta, pomeranč, citrón, višeň, malina, černý rybíz, ostružiny, bezinky, aronie), regulátor kyselosti: mléčnan sodný, aromata, vitamín C, rostlinné extrakty (kurkuma, paprika), barviva: oxid titaničitý, karmíny, mědnaté komplexy chlorofylů a chlorofylinů, rostlinná uhlíková čerň; niacin, vitamín E, vitamín B6, vitamín B12. *odpovídá 5% ovocné šťávy

DM – Lízátka hroznový cukr malina: složení – hroznový cukr (65,7 %), cukr, kyselina citronová, regulátor kyselosti hydrogenuhličitan sodný, plně ztužený rostlinný tuk (řepka), kyselina L-askorbová (vitamin C), uvolňovací činidlo: hořečnaté soli mastných kyselin (palmový olej), aroma, barvivo karmín

 

DM hroznové lízátko jahoda

Složeníhroznový cukr (87,4 %), ztužený rostlinný tuk (řepkový), kyselina citronová (okyselující látka), kyselina L-askorbová (vitamin C), hořečnaté soli nasycených mastných kyselin z palmové oleje (protispékavá látka), maltodextrin, aroma, DL-α tokoferylacetát (vitamin E), pravý karmín (barvivo), nikotinamid, D-pantotenát vápenatý, pyridoxin-hydrochlorid (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), thiamin mononitrát (vitamin B1), kyselina pteroylmonoglutamová (foláty), D-biotin, kyanokobalamin (vitamin B12)

DM – Želé ovocní medvídci

SloženíBeauty Sweety – Ovocné želé – medvídci 125g

glukózový sirup, fruktóza, cukr, 20% ovocná šťáva z koncentrátu (jablko, broskev, jahoda, malina, pomeranč, hruška, citron), želatina, regulátor kyselosti (kyselina citrónová), přírodní příchutě, směs ovocných dření z černého rybízu, broskve, maliny, ostružiny a z jablka; přírodní želé (jablečný pektin), výtažky z koncentrátů (kurkumový kořen, koření černá mrkev, dýně, spirulina, jablko), kyselina askorbová (vitamin C), ovocný prášek z aceroly, karnaubský vosk, koenzym Q10 (0,015%), aloe vera ( 0,015%), kolagen (0,015%).

 

Bio veganské bonbóny želé srdíčka Ökovital 100 g

  • SLOŽENÍ:  kukuřičný sirup*, přírodní třtinový cukr*, kukuřičný škrob*, zahuštěná ovocná šťáva* 4 % (z grepů*, jablek*, višní*, černého rybízu*, citrónů*, pomerančů*), kyselina citrónová, pektin, rostlinné výtažky* (z dýní*, jablek*, řas*, světlice, bezinek*), citrát sodný, přírodní aromata, slunečnicový olej*, karnaubský vosk*. Složky označené * pocházejí z ekologického zemědělství.
  • UPOZORNĚNÍ PRO ALERGIKY: Výrobek neobsahuje stopy alergenů.
  • NÁZEV A SKLADOVÁNÍ: Želé s ovocnou příchutí. Skladujte v suchu, chraňte před teplem. Nevhodné pro děti do 3 let (nebezpečí vdechnutí).
  • DE-ÖKO-013 Zemědělská produkce EU/mimo EU
  • https://eshop.gastrovylety.cz/bonbony-a-dropsy/1427-bio-veganske-bonbony-zele-srdicka-oekovital-100-g-4038857120110.html

Taková malá ukázka, já tyto výrobky nekupuji, ale když si zadáte na google obrázky bio želé, tak vám vyjede celé spekturm výrobků. Případně Vitaminizované výrobky Vibovit či od terezie Rakytníček.

 

Případně si upéct vlastní moučníky, perníčky, muffiny, domácí čokoládu… Což považuji za úplně nejlepší řešení.

Tento recept lze upravit a připravit jak bez sladidel a ořechů , pouze s mrkví.

Celou řadu inspirace na sušenky, které lze připravit v různých motivech naleznete zde:

http://navlnechuti.cz/category/pecivo/

Mrkvové sušenky lze připravit bez přidaných sladidel i ořechů

Mrkvové sušenky s vlašskými ořechy

 

Domácí čokoláda

Domácí čokoláda s ořechy a pralinky

Klasická vánočka/mazanec

Vánočka

 

Špaldovo-žitné perníčky s Koko Ghí hned měkké

 

Žitno-špaldové dýňové sušenky-perníčky

Ovesné skořicové sušenky s ořechy a medem

Brokolicová polévka se špenátem, batátem a pestem z mědvědího česneku

 

 

Další velikonoční recepty:

Velikonoční mazanec bez vajec

 

Vanilkový beránek se Šmakounem

Velikonoční beránek lze i v této variantě:

Třená bábovka s vlašskými ořechy, rovněž v bezlepkové verzi

Mrkvový koláč s povidly